yenilmezler
Yenilmezler: Ultron Çağı
Mayıs 3, 2015
1288035661an75mu
Ben Deli Değilim
Mayıs 3, 2015
Ekran Resmi 2015-05-03 07.04.23

UÇAN SÜPÜRGE KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ

Bir güzel oluşumun daha ülkecek içine etmeyi başarabildik. Gündem sürekli değişiyor. “Sanat neyimize lan bizim?” demediğimiz bir gün yok neredeyse.

Eser işletim belgesi olmaması gerekçe gösterilip, Bakur/Kuzey isimli belgeseli gösterimi engellenmişti. Eser işletim belgesi ne ola ki?

Ver kardeşim kayıt parası 1000 tl, aidat 500. Haa bi de nitelik belgesi. O ne? Borcu yoktur kağıdı diyelim… Mesele bu kadar değil de kısa keselim.

Bizim inşaat zihniyeti pek umursamaz bu tür işleri. Yüksekten bakılır, “para kazanıyor mu kardeşim bu adamlar kardeşim? Lüks böyle yaşamak. Aile geçindiriyoruz biz. Ütopya bunlar!(Acundan bahsedilmiyor burada Thomas More,platon filan)”

Lakin…

Bu adamlar sizin hayatınız daha boktan geçmesin diye sizi motive eden, yaşıyor olduğunuzu hissettiren işler yapıyorlar. (Çoğu zaman izinler, dayın olacak muhabbeti, politik duruş vs. yüzünden yapamıyorlar)

Diğer ülkelerde de oyuncular ve yapım şirketlerinde de durum çok çok farklı değil ama endüstri sağlam usta. Orada da parası olan götürüyor, herkes aktör – aktris. Ama en azından oscarını, cannesını (şanını diyelim) bilmem neyini yürütüyor.

Sansürlerden ziyade işlenen temayla ilgiliyiz sanırsam. Daha doğrusu bilgi sahibi olunmayan temayla. Zaten ideolojik bir görüş sahibiyiz, 2 saniyede fikir sahibi oluyoruz. Toplum refleksimiz böyle. Ya iyi ki sansürlemişler bu propagandayı diyoruz ya da sanat sansürlenemez diyoruz…

Neyse, tam Türk usulü kararlar alındı. Hepsi kazanan ilan edildi. (Haklılardı, biz de olsak ancak bu kadarını yapabilirdik, el mahkum) Gündem siyasete kaydı. Unutuldu gitti. Önümüzdeki hafta içerisinde başlıyordu halbuki.

“Özgür sinema”