Ekran Resmi 2015-04-27 22.23.37
Resepsiyon
Nisan 27, 2015
Ekran Resmi 2015-04-27 23.04.06
Ev Partisi
Nisan 27, 2015

TÜRK ERKEĞİNİN 7 ÖLÜMCÜL GÜNAHI

Şehvet (Luxuria): Lise zamanlarında, arkadaş grubuyla okulu asıp sinemaya gitmelerin; karıncalı ekranların başında ömür harcamaların ve televizyonda kırmızı noktalı reklam beklemelerin, bilinçaltında yeşerttiği filizin meyveleridir.

(Filiz burada gerçek anlamda.)

Serüven baştan aşağı bu günaha bulanmıştır.

Şehvet, kafadan silinip atılsa el ile, elde avuçta yoksa göz İle, gözle görülmezse düz duvara tırmanarak bu arzusunu yerine getirmeye adeta programlıdır.

Oburluk (Gula): Her şey “Tabağını bitirmezsen nişanlın çirkin olur.” felsefesinin benimsetilmesiyle başlar. Gelişiminin her anında yemek ile ilgili her şey beynine, ruhuna ve vücuduna ince ince işlenir. Eğer birisine yemek ısmarlamışsa, vadeli senet düzenlemiştir zihninde. Vakti gelince tahsilatını sağlam bir şekilde yapar.

Memleketinden bahsederken bile en övündüğü kısım yöresel yemek kısmıdır. Hatta yaşadığı ülkeyi turistlere tanıtmak için bile Turkish delight, Turkish baklava, Tur-kish kebab gibi kalorisi yüksek gıdaları, telaffuzu kolay şekilde anlatmaya çalışır.

“Göbeksiz erkek, balkonsuz eve benzer.” sözüyle yapılan hatalar kapatılır. Yani böyle güzel bir memlekette asla aç kalınmayacağı gibi, ihtiyacından fazlasını yemek de bir övünç sebebidir.

Açgözlülük (Avaritia): Asla ve asla yetinmez.

Zamanında iki tane kösele ayakkabı gibi cep telefonunu tek cebe sığdırmak zor gelmezken,

“Telefonlar neden bu kadar küçük? Daha büyük olsun film izleyemiyoruz!” diye doyumsuzluklarının üst katmanındadır.

Sahip olmaması gereken şeylere kredi kartı sayesinde rahatlıkla erişir.

Sonuç: “Asgari Ödeme Tutarı”

Kibir (Superbia): “Sen benim kim olduğumu biliyon mu?!” cümlesindeki kibrin nirvanasına ulaşan başka bir millete denk gelmeniz zordur, belki de yoktur. Cüceler ülkesinde dolaşan bir dev gibidir bizim insanımız. “Ben söylüyorsam doğrudur.” mantık budur.

Öfke (İra): İnsanımız öfkelidir ama diğer 6 günahı işleyemediği her an daha da öfkelidir..

Yalnız yakınında olana değil, kilometrelerce uzakta kim varsa atarlanılır. Bir de yanına bizzat gelinmesi istenir. Öfke kontrolü işlemez.

Kıskançlık (İnvidia): Memleketimizdeki bütün kötülüklerin anası, sorunların başlangıcı ve  günahların kokteylidir. “Tembellik” yüzünden sahip olunamayan şeyler uğruna “açgözlülük, oburluk, şehvet ve kibir” yoğrularak “öfkeye” dönüşür. Ve bu çok tehlikeli bir türdür.

Tembellik (Acedia): Üşendiğim için bu kısma bir şey yazamayacağım.

Zaten bildiğimiz şeyler, kaldığımız yerden aynen devam. Kolay gelsin!