Ekran Resmi 2015-05-04 03.21.15
Sırt Çantamızla Yollara Çıkıp, Otostop Çekecektik!
Mayıs 4, 2015
750-Cloud-Parks-2-VSCO_750
BULUT PARKI NE OLA Kİ?
Mayıs 5, 2015
Ekran Resmi 2015-05-04 03.27.01

Terra Nova Seferinde Hayalperest Bir Kahraman: Kaptan Scott

İngiliz Kraliyet Donanması tarafınca başlatılan 1910-1913 tarihli Terra Nova seferi Antartika’nın keşfini amaçlayan yolculuğuna; toplamda 23 kişiden oluşmakta olan bir mürettebat ile başlamıştı. Soğuk ve zor olacağını elbette ki bütün ekip tahmin ediyordu. Fakat karşılaşılan şartlar umulandan çok daha acımasızdı.

Mürettebatın kaptanı ve aynı zamanda liderliğini üstlenmiş olan Scott bu dönem içerisinde Norveçli denizci Amundsen ile kıyasıya bir rekabet içerisindeydi. 1910 ile 1913 tarihleri arasında Antartika’yı merak eden tek ülke İngiltere değildi. Bu dönemde Norveç Donanması da buzul kütlelerini hayli ilginç buluyordu. Üstelik Norveçliler soğuk hava koşullarına oldukça aşinalardı. Kaptanları Amundsen bu avantajlarını tüm stratejik değerlendirmelerine başarıyla yansıttı. Sonucunda ise Antartika’ya dikilen ilk bayrak Norveç’e ait olan simgeleri taşıyordu.

Hedef noktasına Norveçlilerin çok daha önce ulaşmış olduğunu görmek; Scott ve ekibi için oldukça büyük çaplı bir hayal kırıklığı oldu. Yolculuk sürecinde karşılaşılan zorluklar; 23 kişiden oluşmakta olan ekibi; kaptanları dâhil toplamda 5 kişiye düşürmüştü. Git gide zorlaşan koşullara daha fazla dayanamayan ekip üyeleri, yolun yarısında geri dönmeyi tercih etti. Kalan 5 kişi çetin yolculuklarına devam etmiş olsa da amaçladığı sonuca ulaşamadılar. Norveçli kaptan Amundsen, İngilizlerden yaklaşık 1 ay önce hedef bölgesine ulaşmıştı.

Karşılaştıkları tablo sonucunda üslerine geri dönemeye karar veren ekip, ne yazık ki bu eylemi sürdürebilecek kadar dayanıklı değildi.

Scott’un her ayrıntıyı karalamakta olduğu günlüğünde sık sık tabir ettiği ölüm bekleyişi; artık başlamıştı. Mürettebat bunun bir son olduğunu kabullenmişti. Kaptanları günlüğüne son kez tarih atmıştı; 20/03/1912. İngiliz donanması için doğabilecek yeni bir gün kalmamıştı. Terra Nova’nın kalan 5 kişilik mürettebatına bu tarihten yaklaşık 8 ay kadar sonra ulaşılabilindi. Bulundukları yer ile üs olarak kullandıkları kulübe ile aralarında 25 km kadar mesafe vardı.

Düzenlen sefere ve atılan stratejik adımlara yönelik gerçekleştirilen araştırmalarda bu hazin sonu Kaptan Scott’un yetersiz tecrübesi doğrultusunda aldığı kararlara bağlayan bir kesim görüş bulunmasına karşın; bu gün kahraman olarak nitelendirilen ve her sene kendisine anma törenleri düzenlenen hedef noktasına çok daha ulaşmış olan Amundsen’den ziyade İngiliz kaptan Scott’tur.

Keşif yolculuğu sırasında üs olarak kullanmakta oldukları kulübe; olağanca soğuğun etkisi ile bu gün hiç bir değişim meydana gelmeksizin, terk edildiği şekilde muhafaza edilmektedir. Kulübeyi ziyaret eden herkes; orada içinde bulunulan durumu ve tecritlenmiş sessizliği hissedebildiğinden bahsetmektedir.

Yetersiz olanaklar ve zorlu koşullara rağmen, belki de bunun son yolculukları olacağını dahi kestirebiliryorken ideallerinden vazgeçmeyen Scott ve 4 kişilik mürettebatı; takvim her 20 Mart’ı işaret ettiğinde tutkularına ve cesaretlerine duyulan saygı ile anılmaktadır.