Ekran Resmi 2015-05-06 02.31.32
UZAYLILARIN ARAMIZA KARIŞMAMALARININ SEBEPLERİ
Mayıs 5, 2015
Ekran Resmi 2015-05-06 15.59.40
BİR VARMIŞ, LİNÇ OLMUŞ
Mayıs 6, 2015
Ekran Resmi 2015-05-06 02.47.23

SIÇANLAR GÖREV BAŞINDA!

Bazılarımız değil sıçan görmek adını duyduğunda dahi suratını buruşturur. Fakat bu ufak canlılarla karşılaştığında, çığlıklarla kaçmak yerine iş birliği yapma yoluna gidenlerimiz de yok değil! Bart Weetjeans ise bu isimlerin başında yer alıyor. Weetjeans; çoğunlukla tiksinti duyulan bu canlıların, oldukça önemli bir evrensel sorunun çözümünde insanlara yarımcı olabileceklerini düşünmekte.

Elbette ki bu parlak fikrine dair adımlar atmaktan geri kalmamış ve 1990 senesinde Pavlov metodu ile eğitmek üzere Keseli Afrika Sıçanı ile çalışmalarına başlamış. Bu sıçanlar Weetjeans’ın fikri için şüphesiz en iyi türdü. Burun yapıları oldukça hassas olan Afrika Sıçanları; bu amaçla eğitilmiş olan tipik bir köpekten çok daha yüksek ölçüde koku alabilme yetisine sahipler. Üstelik köpeklerden çok daha hafif oldukları için, tespit etmiş oldukları mayınların patlamasına yol açmıyor ve böylelikle kendi türleri adına herhangi bir tehlike teşkil etmiyorlardı. Ayrıca sıçanların yetiştirilmesi ve eğitim süreci köpeklerle karşılaştırıldığında çok daha ucuza mal olmakta.

rat-teacup-animal-cute-rodent_427270

Sıçanlara verilen eğitim ise ödüllendirme sistemi ile işliyor. Henüz 5 haftalık iken başlayan eğitimler sonucu; dinamitin kokusunu alıp yeri eşeleyen ve görevi başarı ile tamamlayabilen sıçanlar; fıstık ve muz gibi sevdikleri yiyeceklerle ödüllendirilmekte. Farklı ortam koşullarında pratik yapmalarına olanak sağlanarak, donanımları arttırılan her bir sıçanın bütün eğitim süreci bir sene kadar sürmekte ve bu süreç 6 bin Euro’ya mal olmakta.  Ortalama yaşam süreleri 8 yıl kadar olan bu sıçanlardan 2008 yılında 30 adet mevcut iken, şuan 58 tane bulunuyor.

“Kahraman Sıçanlar” olarak adlandırılmakta olan keseli sıçanlar; Belçika’da organize olmuş sivil toplum kuruluşu olan “APOPO” tarafından yürütülen faaliyetlerle; dünya üzerinde en sık mayına rastlanılmakta olan bölgelerin başında yer alan Tanzanya ve Mozambik’te oldukça verimli sonuçlara imza attılar.

Sıçanlarla olan iş birliğini sürdürmekte kararlı olan Weetjeans; onları insan salyası konusunda da eğitiyor. Çalışmaları mayın projesinde olduğu gibi başarılı bir şekilde sonuçlanırsa keseli sıçanlar; insan salyasından verem tanısı koyabilecek seviyeye getirilecek.