1288035661an75mu
Ben Deli Değilim
Mayıs 3, 2015
Ekran Resmi 2015-05-04 03.12.34
Homo Erectus’larla Tanışın
Mayıs 4, 2015
Ekran Resmi 2015-05-04 03.09.57

Bu Müziği Sakın Dinlemeyin!

  1. yüzyılda müzik dünyası için oldukça çılgın bir gelişme yaşandı. Bu çılgınlığı yeniden tanımlayan kişi ise Benjamin Franklin oldu. Daha önceleri mekaniksel altyapısı tamamlanmış olan bu düzenek; Franklin tarafından 1761 senesinde yeniden düzenlenerek geliştirildi. Adını ise İtalyancada “Harmoni” kelimesinden esinlenerek Armonika olarak seçti. Yaklaşık 1 sene kadar süren çalışmalarında İngiliz cam üfleyicisi olan Charles James ismi ile iş birliği yaptı. 1762 tamamlanan çalışma sürecinin ardından dünya çapında bir tanıtım galası düzenlendi. Bu galada müzisyen Marianne Davies tarafından ilk kez çalınan Armonika; oldukça yüksek bir popülerlik kazandı.

Franklin’in geliştirmiş olduğu Armonika’nın çalışma prensibi; yatay şekilde 37 adet demir kasenin bir dingil üzerine monte edilmesine dayanıyordu. Kurulan pedal sistemi ile dönebilen düzeneğin kenarlarına ıslak el ile dokunulması ile ses elde ediliyordu.

Enstürmanın akord edilebilmesine olanak sağlayabilmek adına sistem farklı renklerle boyanmıştı. A- lacivert, B- mor, C- kırmızı, D- turuncu, E- sarı, F- yeşil, G- mavi, Bemol & Diyez – beyaz renklerindedir.

Armonika Neden Yasaklandı?

  1. yüzyıl Armonika için oldukça popüler bir dönemdi. Fakat bu dönemde enstürmanı çalan ya da dinleyen kişilerde bir takım ruhsal bozuklukların oluşum göstermekte olduğu saptanıldı. Ortaya atılan görüşlerin çoğu Alman kaynaklıdır. Pek çok Alman müzisyen Armonika’nın insanları melankolik bir ruh hali içerisine hapsettiğini ve sonucunda depresyon gibi ruhsal problemleri yaşanıldığını ileri sürmektedirler.

Peki, bu iddia ne kadar doğrudur? Aslında bir hayli doğru olarak addedilebilir. Çünkü insan beyninin algısal yapısı 4000 heartzın altındaki sesleri algılayabilecek yeterliliğe sahip değildir. Armonika adındaki bu enstürman ise; 1000 ile 4000 heartz arasında frekans yaymaktadır. Bu durum işitme sağlığı açısından oldukça antipatik karşılanacağı gibi ruhsal denge üzerinde de olumlu bir etki bırakmayacaktır. Beynin algılayamadığı frekans seviyesi sebebiyle sağ ve sol kulak arasında nirengi farklılığı görülecektir. Bu durum sağ ve sol kulağın farklı katmanlar üzerinde işitme işlevselliğini yerine getirebilme çabası olarak adlandırılabilir. Bu çaba algısal yorgunluğa ve sonuncunda ise ruhsal yapıda meydana gelen deformasyonlara neden olacaktır.

Armonika hakkında ortaya atılan bir diğer ilginç iddia ise; ünlü müzisyen Beethoven’ın hayatını kaybetmesine neden olmasıdır. Akord boyaları kurşun içermekte olan Armonika; müzik dehasının kurşun zehirlenmesi sebebiyle ölümünde de sorumlu tutulmaktadır.